اختلال روانی یا اختلال اجتماعی؟*

در اخبار این روزها خواندیم که 12000000 ایرانی دچار اختلال روانی اند. صفرها را درست شمردید: 12 میلیون نفر (1). اینها ایرانیانی هستند که 15 تا 64 سال سن دارند. البته، نمی دانم چرا این بازه سنی برای اعلام این آمار انتخاب شده است. در این میان گویا، آن 4.5 میلیون نفر جمعیتی که بیش از 64 سال سن دارند و انتظار می رود شیوع اختلالات روانی در میان آنان بالا باشد دیده نشده اند. به هر رو، همین هم رقم عجیبی است و ای کاش بیش از این نباشد.


از این فرصت استفاده کنم و بپرسم راستی چرا ناگهان درها باز شده و چنین آمارهایی از بایگانی ها بیرون آمده است و به اطلاع عموم می رسند؟ تعداد قربانیان آلودگی هوا، تصادفات جاده ای، مصرف مواد مخدر، تجاوز جنسی، مصرف الکل و حالا هم اختلالات روانی بخشی از این آمارهای ترسناک است که در انواع گوناگون و برخلاف روال گذشته در ماه های اخیر از تریبون های رسمی اعلام شده اند. آیا هدف از این اطلاع رسانی تنویر افکار عمومی است؟ اگر چنین است باید پرسید به واقع آمارهایی اینچنینی چقدر برای مردم اهمیت دارند؟ جالب است که این آمارهای ترسناک معمولاً وقتی همسو با فهم عمومی باشند برای مردم توجه برانگیز می شوند و پذیرفتنی. اما به ندرت به موردی برمی خوریم که آمار کمکی به تغییر فهم عمومی کند. اجازه دهید مثالی بزنم. مگر نه این که آمار و ارقام می گوید که بیکاری بیش از 3 میلیون نفری جمعیت ما (2) ربطی به حضور افغانیان در ایران ندارد و ریشه این امر را باید در تحرک پایین اقتصادی و عدم قابلیت اقتصاد ما در جذب سرمایه و نظایر این ها یافت؟ اما مگر به این راحتی ها با ارائه چند عدد و رقم می توانی گوش شنوایی بیابی و ذهنیتی ریشه دوانده را تغییری بدهی؛ به ویژه وقتی مراجع و رسانه های عمومی هم آب به آسیاب این ذهنیت بریزند.

به هر رو، گویا آمار اختلالات روانی با فهم عمومی ما همخوان است و بنابراین پذیرفتنی به نظرمان می آید. این که مدام در کوچه و خیابان می شنوی اعصاب ها چقدر خراب است و بی حوصلگی بیداد می کند و مردم را غمناک می بینی و خشمناک و نگران، بنابراین، می پذیری که 12 میلیون نفر اختلال روانی داشته باشند. اما پرسش این است که به واقع علل اختلال روانی این همه از ایرانیان چیست؟ آیا ریشه این اختلالات روانی را نیز باید روانی دانست؟ در همان آمارِ پیش گفته آمده که 82 درصد از این بیماران خدمات درمانی دریافت نمی کنند و 18 درصد دیگر هم حداقلِ چنین خدماتی را دریافت کرده اند. با این وصف گویا نمی توان امیدی به درمان شان داشت و شاید فقط بتوانیم آرزو کنیم همه این بیماران شفا یابند! اما به واقع ریشه این مشکل چیست؟ آیا کمبود بودجه است؟ آیا کمبود روانپزشک و امکانات درمانی برای این افراد است؟ هزینه های سنگین چنین درمان هایی است؟ بیمه است؟ پرسش ها را می توان همینطور ادامه داد و بیشتر و بیشتر پرسید. گرچه، مهمترین پرسش این است که اگر، به فرض محال، همه کمبودها برطرف شوند و این بیماران از بهترین خدمات درمانی بهره مند شوند- که البته حق مسلم شان است- مشکل حل می شود؟ اگر به جای 5 درصد 20 درصد از درآمد ناخالص ملی مان را در حوزه بهداشت و درمان صرف کنیم- که گویا بنا به گفته جناب معین رقمی مکفی است- میزان اختلال روانی به حد معمول می رسد؟ پاسخ به نظرم یک نه قاطع است. اشتباه نشود! این ”نه” به تامین بودجه و امکانات لازم برای ارائه خدمات درمانی به بیماران فوق راجع نیست. و مساله موضع و نگاهمان است که به اختلالات روانی عیب ناک است.  

حالا دیگر قریب به 100 سالی می شود که جامعه شناسان تشخیص داده اند که مسایل اجتماعی ریشه های اجتماعی دارند. و قریب به 50 سال است که جامعه شناسان به ما فهمانده اند که اگر در مملکت ایران زمین معدود افرادی را یافتید که اختلال روانی داشتند، خشونت می ورزیدند و دلمرده بودند و هذیان می گفتند، می توان گرفتاری شخصی شان دانست و به ویژگی های شخصیتی شان پرداخت و با مشاوره و روان کاوی به درمان شان کمک کرد. اما وقتی از هر چهار پنج نفر یک نفرشان هذیان بگوید یا هذیانی بیندیشد مشاوره و روان کاوی کارساز نیست و باید فکر دیگری کرد.

در چنین شرایطی با معضلی عمومی (بخوانید اجتماعی) سر و کار داریم که باید ریشه های اجتماعی اش را بکاویم و اگر راه حلی می جوییم جز در تغییر ساختاری این شرایط اجتماعی معیوب نمی یابیم. این که از نظر شیوع اختلالات روانی با دیگر کشورهای جهان تفاوتی نداریم و این که آمار فوق در 20 سال اخیر تفاوتی نکرده است (3) نیز نه مایه افتخار است و نه دلیلی برای تداوم روند فعلی. این نکات هم با تذکر گستردگی و ریشه های تاریخی این معضل بر عمومیت و ریشه های اجتماعی آن گواهی می دهند. این ریشه ها در روان افراد نیست و نه فقط با دارو و درمان های روانی حل و فصل نمی شوند که چه بسا، در عمل، تعمیق هم بشوند. این که بازار کتاب های زردِ روان شناسی سالهاست از داغ ترین ها در ایران است و این که این روزها برای گرفتن وقت مشاوره های روانی باید در صفی طولانی بایستی حکایت از همین امر دارد. مگر خبر ندارید؟ این روزها بیش از 25 میلیون نفر ایرانی در صف انتظار مشاوره ایستاده اند (4). بشتابید که اگر دیر بجنبید همین امکانات هم از دست می رود و این صف طولانی تر هم می شود. 

*منتشر در روزنامه بهار، یکشنبه 13 اسفند 1391، صفحه 10

  
نویسنده : بهرنگ صدیقی ; ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اسفند ۱۳٩۱